Úterý, 6 června, 2023
aktualne

4 ekologické a šetrné alternativy pro zimní posyp zahradních chodníků a dlažeb

Použití posypové soli v zahradě může v konečném důsledku nadělat více škody než užitku. Naštěstí existují i ​​šetrnější způsoby, jak se zbavit námrazy a sněhu na pochůzných plochách.

Každou zimu řešíme dilema s sypáním chodníků a vydlážděných ploch v naší zahradě. Posypová sůl ničí trávník a očividně překáží i některým rostlinám. Dá se použít něco jiného nasypání? Petra K., Náměstově

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Mnoho lidí používá posypovou sůl během zimy na chodníky i ve svých zahradách a ani netuší, jak tím škodí nejen půdě, ale také rostlinám, které jsou vysázeny v blízkosti ošetřovaných ploch. Přitom „bio“ způsobů, jak zvýšit abrazivitu namrzajících pochůzných ploch v zimě, je několik. A jako bonus jsou také prospěšné.

1 Prvním pravidlem sypání je začít s ošetřováním, až když přestane sněžit. Sníh, který shrnete, můžete použít k zakrytí skalek, trvalek či choulostivých a nově vysazených dřevin. Pomůžete jim tak přečkat zimu a zmírníte působení holomrazů.

2 Na vydlážděné plochy je ideální použít písek. Ne však říční, ten je příliš jemný, ale křemičitý, který je podstatně drsnější. Navíc, můžete ho sehnat například v bazénových filtracích, proto na zimní posypy pískem je třeba myslet už při zazimování bazénů.

Na jaře vám ještě k tomu písek zaplní spáry v dlažbě, ze kterých byl ten původní vyplaven, a zbytek můžete zamést a odložit a příští rok zrecyklovat.

3 Pokud se vám nechce investovat do písku, použijte jednoduše dřevěné piliny. Ty se časem rozloží a okolí přinesou bonusové živiny v podobě humusu. Jsou snadno dostupné a velmi levné.

4 A jako poslední vychytávku lze použít i dřevěný popel. Ten plochy dostatečně zdrsní a během slunečných dnů díky své tmavé barvě urychlí tání. A má také další výhody.

Pokud topíte doma dřevem, popel je v podstatě nežádaný odpad, a tudíž je zdarma. Kromě toho je bohatý na draslík a vápník, a tak vám zároveň pomůže s regenerací okolí ploch, které byly dříve chemicky ošetřovány.

Věřím, že si jednu z možností vyberete a pomůžete tak přírodě a v konečném důsledku i své peněžence.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles