Úterý, 6 června, 2023
aktualne

Dá se jehličnatý strom přesadit?

Jsou neodmyslitelnou součástí okrasných výsadeb. Nabídka je široká, zajímavé druhy či kultivary si může vybrat majitel větší i menší zahrady. Některé jehličnany lze pěstovat i ve vegetačních nádobách, na balkonech a terasách.

Jehličnany vynikají obrovskou tvarovou i barevnou rozmanitostí, bývají různě vysoké a široké. Jsou mezi nimi atraktivní dlouhověké druhy, které se pěstují velmi lehce, ale i ty, které na první pohled vypadají přitažlivě, ale jejich pěstování bývá složitější.

Řadí: Daniel Košťál

V nové zahradě, kterou si plánujeme na jaře začít vysazovat, chceme mít několik jehličnanů. Zatím nevíme, jaké si zvolit. Chtěli bychom ovšem pro tyto dřeviny připravit ideální podmínky, aby se jim co nejlépe dařilo. Jakou půdu jehličnany vyžadují?
Většina z nich potřebuje mírně kyselou až neutrální půdu. Původní zeminu je proto vhodné v místě plánované výsadby obohatit o rašelinový substrát. Ale záleží i na tom, pro jaké jehličnany se rozhodnete.

V sortimentu běžně dostupných druhů totiž naleznete i zástupce, kterým naopak vyhovuje zásaditější půda. Patří k nim smrk omorikový, cedr, tis nebo borovice černá. K těmto jehličnanům při výsadbě raději rašelinu nepřidávejte.

Jehličnany žádají i mírně vlhkou půdu. Pokud je příliš smáčená, bude vyhovovat jen některým druhům, například tisovci (Taxodium distichum) či borovici vejmutovce (Pinus strobus).

Mnoha jehličnanům však po dobrém zakořenění vyhovují i ​​sušší půdy – do této skupiny patří jalovce, borovice, smrk pichlavý, jedle sřenitá, tis nebo cypřišek.

Kdy doporučujete vysazovat jehličnany? Je něco, co je třeba při výsadbě dodržet?
Nejvhodnější pro výsadbu jehličnanů je jaro – od března do konce dubna – a poté podzimní období – od konce srpna do začátku října. Výsadba v těchto termínech bývá nejúspěšnější.

Podzimní termín je vhodný v sušších oblastech. Vysazovat můžete iv jiných obdobích během sezóny, ale osázené rostliny budete muset více zavlažovat. Vysazovat se nesmí v době zamrzlé půdy.

Jehličnany vysazujte vždy s neporušeným kořenovým balem, nerozebírejte jej. Při výsadbě se vyplatí využít mykorhizní houby. Vysazené jehličnany pravidelněji zavlažujte.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles