Úterý, 6 června, 2023
aktualne

Jaký strom se hodí do menší zahrady? Kdy je vhodná doba pro výsadbu okrasných stromů a jak postupovat?

Jaký strom se hodí do menší zahrady? Kdy je vhodná doba pro výsadbu okrasných stromů a jak postupovat?Zdroj: Shutterstock
Odborník odpovídá na tři otázky o pěstování stromů na zahradě.

Stromy jsou součástí zahrad od nepaměti. Kdysi šlo o první rostliny, které byly vysazovány u nových domů. Stromy měly v minulosti symbolický i praktický význam. Plnily úlohu přírodních hromosvodů, byly identifikačním bodem, dokonce pomáhaly dezinfikovat vzduch, pokud se u domu chovala hospodářská zvířata.

V současnosti je v popředí kromě estetického hlediska i jejich ekologický rozměr. Vysokou hodnotu mají také díky schopnosti poskytnout příjemný stín během horkých letních dnů. Stromy ochlazují vzduch i půdu, pomáhají zvyšovat vlhkost vzduchu a kořeny dokážou půdu zpevnit. Také dobře zachytávají prach a mikroorganismy, tlumí hluk a v neposlední řadě navozují pocit harmonie.

U domu máme středně velkou zahradu s trávníkem, květinovými a užitkovými záhony. Přivítali bychom alespoň jeden či dva listnaté okrasné stromy. Kdy je vhodná doba k jejich pořízení a výsadbě? Na co bychom měli myslet při výsadbě?
Volnokořenné stromy můžete vysazovat buď na jaře nebo na podzim. Pokud mají kompaktní kořenový bal, lze je vysazovat během celého vegetačního období. Ideální dobou pro výsadbu volokořenných stromů je však podzim. Sázet můžete od října do listopadu, nejlépe v období, kdy už stromy nemají listí. Již v následující sezóně se pěkně zazelenají a rozkvetou. Podzimní výsadba není vhodná pro teplomilnější stromy, ty upřednostňují spíše jarní výsadbu.

Stromy nejlépe porostou na slunných místech s hlubší, výživnou a propustnou půdou. Každý druh však může mít jiné požadavky, proto je důležité si je předem zjistit. Nezapomeňte, že stromy je třeba vysazovat dále od domu i sousedních pozemků. Ještě před samotnou výsadbou dřeviny se ujistěte, do jaké šířky se může rozrůst její koruna. Velmi důkladně zvažte i místo výsadby, neustálé přesazování totiž není pro strom žádoucí. Do středně velké zahrady doporučujeme zakomponovat například okrasné třešně nebo jabloně.

Máme menší zahradu, přesto bychom si do ní chtěli vysadit strom. Existují takové, které nezaberou mnoho místa? K čemu přihlížet při výběru?
Upřednostněte druhy, které rostou pomaleji a ani po letech pěstování nedosáhnou mohutné podoby. Jedná se například o dřeviny s kompaktní kulovitou korunkou. Patří k nim katalpa a její kultivar Nana, javor mléčný (kultivar Globosum) nebo višeň křovitá (kultivar Globosa). Doporučujeme také sloupovité formy stromů a jako osvědčená součást menších zahrad se jeví okrasná třešeň (kultivar Amanogawa). Pokud se vám více líbí stromy s volnější korunou, můžete zvolit hloh a jeho kultivar Paul´s Scarlet nebo půvabnou magnolii hvězdokvětou.


Pro správné zahrádkáře je k dispozici zahradní magazín plný rad a tipů.


Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles