Úterý, 6 června, 2023
aktualne

Zdá se vám vaše zahrada v zimě smutná?

Zdá se vám vaše zahrada v zimě smutná? Tyto rostliny nezastaví ve kvetení ani sněhová přikrývkaGalerie (9)Zdroj: Shutterstock
Nemusíte o pomoc žádat dvanácti měsíčků, chcete-li se v zimě potěšit pohledem na rozkvetlé záhony. Existují rostliny, které potěší květinou i tehdy, když se ostatní ještě oddávají zimnímu spánku.

Máme v zahradě sice pěkné květinové záhony, ale když všechny květiny na zimu odumřou, ztrácejí rychle na kráse. Chtěli bychom si do nich zasadit něco, co je alespoň trochu zkrášlí, dokud jsou ještě ostatní květiny nehezké. Umíte nám něco poradit? Lenka, Kuchyně

Asi nic nerozzáří smutné zimní záhony víc než cibuloviny. I když mnoho z nás zná hlavně narcisy a tulipány, existuje mnoho jiných druhů, které do kvetení nastupují mnohem dříve.

Do záhonů si zkuste vysadit například zářivě žluté tavolíny (Eranthis), které můžete nakombinovat třeba s kontrastními, fialově kvetoucími šafrány (Crocus) či drobnými cibulovými kosatci (Iris). Do záhonů můžete zkusit zasadit i oblíbené sněženky, ale také méně známé větrnice (Anemone apeninna).

Pokud však zatoužíte po něčem, co vytárá výraznější hmotu i během zimy, do volných ploch mezi trvalkami zasaďte například fialku voňavou (Viola odorata) nebo barvínek (Vinca), které za příznivých podmínek dokáží kvést během celé zimy. Pozor však při jejich pěstování. Mají velmi silný růst, proto je třeba je omezovat.

Zakoupili jste si v supermarketu petrklíče? Poradíme, jak se o ně starat Zakoupili jste si v supermarketu petrklíče? Poradíme, jak o ně pečovat
Vsadit můžete i na jistotu a tou jsou v zimní zahradě čemeřice (Helleborus), ale i na klasiku, jako jsou petrklíče (Primula). Tyto květinky často představují jedinou záchranu během teplé zimy pro předčasně probuzené včelky a pomůžete tak trochu i jim.

V případě, že vám nejde během zimy jen o kvetení, existují stálezelené trvalky, které umí potěšit i listem. K nim patří například heuchery (Heuchera), ale i její příbuzná mitrovka (Tellima), jejíž jinak zelené listy se na zimu vybarvují do různých odstínů červené.

A v neposlední řadě k tomuto účelu lze záhony doplnit io vytrvalé trávy, které se svou pestrostí nenechají ostatními trvalkami zahanbit. Asi nejpestřejší paletu nabízejí zástupci druhu ostřic (Carex), které si můžete pořídit v obrovském množství velmi zajímavých kultivarů. Ty se velmi dobře uplatňují v květinových záhonech a dokážou těšit během celého roku.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles