Šatové moly, podobně jako moly potravinové, nepatří ke tvorům, se kterými bychom chtěli sdílet domácnost. V oblíbeném oblečení vyhryzou díry, zanechávají za sebou nepříjemné exkrementy a potravinové moly zase odhalíte jako kroutící se larvy v cereáliích, sypkých potravinách, semínkách či v některých domácích předmětech. Víte, jak se jich rychle a účinně zbavit?
Jako první nápad proti molům mnohým určitě napadne cedr nebo naftalín. Pokud se jich opravdu chcete navždy zbavit, uvažujte jiným způsobem, ne jako naše babičky. Základem je důkladná očista domácnosti. Pokud si v doma všimnete moli, v první řadě se snažte zjistit, zda se jedná o šatovou nebo potravinovou. Je to jednoduché – podle místa, kde se nachází. Potravinové moly se skrývají v sypkých potravinách ve spížích, komorách či zásuvkách, šatové především ve skříních s oblečením.
Potravinové moly
Potravinové moly najdeme nejčastěji v obilovinách a suchém zboží jako jsou cereálie, sušenky, rýže a jiné skladované potraviny. V balíčcích si můžete všimnout nepříjemných drobných červů a vyletujících dospělých jedinců.
Šatové moly
Šatové moly mají přirozeně rádi skříně a šatníky, při obživě spoléhají na přírodní vlákna. Nejvíce jim chutnají len, vlna, hedvábí nebo kožešina. Díry však můžete nalézt i na syntetických materiálech. Je to proto, že se přes ně chtěli prokousat k potravě ve formě přírodních tkanin či různých skvrn. Je velmi důležité, abyste do skříní nevěšeli špinavé oblečení. Dokonce i skvrny, které nevidíte, například od potu nebo čirých nápojů, mohou časem při skladování oxidovat a přitahovat hmyz. Kromě děr si můžete při oblečení všimnout obalu z kukel i výkaly hmyzu, které vypadají jako velká zrnka písku.
Krok Nr. 1: Očista
Prvním krokem, kdy se chcete zbavit molů, je očista celého prostoru. Připravte si igelitový pytel na odpad a vyhoďte všechny potenciálně kontaminované potraviny a vyneste je z domova. Je vždy lepší vyhodit všechny otevřené potraviny, které se nacházely v okolí kontaminovaných, a polici důsledně vydezinfikovat. Místo, kde jste našli potravinové moly, vysajte, včetně koberce, stěn skříně, soklových lišt. Nezapomeňte sáček do vysavače hned vyhodit, protože může obsahovat vajíčka molů.
Pokud máte co do činění s šatovými moly, vše (co se dá) operte při vyšší teplotě, omyjte horkou vodou a saponátem a nechte vyschnout. Máte-li sušičku, prádlo po oprání vysušte na středním stupni při vysoké teplotě, abyste zabili larvy. Pokud neumíte určit zdroj problému, zavolejte odborníky.
Proč ne naftalín?
Oblíbená metoda našich babiček je na ústupu, protože mnozí odborníci považují chemikálie – naftalin, naftalen nebo paradichlorbenzen – za zdravotně škodlivé. Ideálním způsobem, jak nemuset bojovat s moly, je prevence. Pod ní rozumíme ochranu sezónního oblečení uložením do vzduchotěsných pytlů nebo krabic.
Potraviny ve spíži skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Získáte bonus navíc: takové skladování odrazuje vlhkomilné plísně a jiné škůdce (mravenci a šváby). Vyplatí se však i kontrola potraviny z obchodu ještě předtím, než ho přinesete dovnitř, protože tak obvykle začíná zamoření – moly si přineseme rovnou z potravin. Pravidelně vysávejte, větrejte a čistěte.
Repelentní cedr není trvalé řešení
Cedrový olej proti molům můžete vyzkoušet, ale nespoléhejte se na něj jako na rychle fungující trik či trvalou nápravu. Olej z cedrového dřeva může sice zmírnit napadení tím, že poškodí malé larvy, ale již existující moly neodstraní a účinek postupně ztrácí na síle.
Nemusí být jen ve spíži a ve skříni
Kromě šatníku a spíže se vyplatí sledovat výskyt molů i na jiných místech v domácnosti. Moly mají v oblibě například i ptačí krmivo a semena. Šatové moly zase můžete najít i ve vlněných koberečcích, vycpaných zvířatech, v klavírní plsti, či ve starých panenkách se skutečnými vlasy. Zkontrolujte i srst domácích mazlíčků.
Mole šatová na textilu