Úterý, 7 února, 2023
aktualne

Plazmový řezací stroj aneb které plyny jsou při dělení kovů používány?

Obliba plazmových řezaček v posledních několika letech obrovsky stoupla, čímž se na trhu objevily nové příležitosti k jejich prodeji. Toho využil specializovaný elektronický obchod, na němž je možné zakoupit kvalitní přístroje umožňující dělení prakticky jakýchkoliv neželezitých kovových materiálů pomocí plazmy o extrémně vysoké teplotě. Z hlediska chemicko-fyzikálních vlastností plazma představuje ionizovaný plyn, přičemž záleží na tom, který plyn použijete.

Stlačený vzduch

Na trhu se nachází relativně velké množství plazmových řezaček, které jsou ovšem diferencovány podle několika různých faktorů. Všem vám je asi jasné, že profesionální řemeslníci nebudou disponovat stejnou technikou jako amatérští kutilové ve svých domácích dílnách. Pro ně je totiž speciálně určen plasmový zdroj se stlačeným vzduchem. Obvykle bývají tato zařízení vybavena i zabudovaným kompresorem, což značně rozšiřuje možnosti jejich použití.

Speciální druhy plynů

V profesionálních kovoobráběcích provozech je nutné řezat elektricky vodivé materiály, a to v relativně krátkém čase s důrazem na vysokou kvalitu. Na splnění tohoto úkolu je vyhrazen dražší plazmový řezací stroj, který si snadno poradí i s materiály o tloušťce několika milimetrů. Toho je docíleno hlavně použitím speciálních plynů, k nimž se řadí například argon, kyslík nebo dusík.

Na které materiály plyny použít?

Pokud se v materiálech orientujete o trochu podrobněji, pak je vám určitě jasné, že na různé druhy kovů bude vhodné použít dělení různými typy plynů. Na této volbě totiž záleží nejenom rychlost samotného řezání, ale i kvalita řezu. Například pro lehké kovy a kompozitní materiály je vhodné používat argon, naopak pro vysokolegovanou ocel využívejte raději řezání dusíkem. K univerzálnějším druhům plynů patří kyslík, s nímž si plasmová řezačka hravě poradí jak s ocelí, tak kompozitními materiály.

V domácích podmínkách si bez větších omezení vystačíte s řezačkou pracující se stlačeným vzduchem. V profesionálních provozech je však třeba investovat do speciálních plynů.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles