Úterý, 6 června, 2023
aktualne

Ve Spojeném království otestovali vytápění směsí zemního plynu a vodíku

Severoanglická vesnice Winlaton testovala po dobu 10 měsíců vytápění směsí zemního plynu a zeleného vodíku.
Směsí plynu a vodíku anglická obec, nacházející se nedaleko města Gateshead, vytápěla 668 domů, kostel, základní školu i několik místních firem. Cílem bylo ověřit potenciál vodíku pro dekarbonizaci sektoru vytápění, který je dnes závislý na spalování zemního plynu. Projekt odstartoval začátkem roku 2021.

Dodavatel, regionální distributor plynu Nothern Gas Networks, který je součástí konsorcia HyDeploy, přimíchal do plynu v síti 20 % vodíku. Jeho použití patří mezi hlavní pilíře britské strategie pro zelenou obnovu a je dalším krokem pro dosahování nulových emisí.

Výzvou pro zemi je také snižování emisí vznikajících při výrobě tepla. Vytápění domácností a podniků totiž představuje ve Spojeném království polovinu spotřeby energie a vytváří třetinu emisí CO2.

Pilotní projekt přimíchávání vodíku do veřejné plynárenské sítě navazoval na první fázi, během které se přimíchával do uzavřené sítě. Ta zásobovala 100 domů a 30 budov univerzity v Keelu po dobu 18 měsíců. Univerzita se stala dobrým testovacím místem, protože vlastní a provozuje soukromou plynárenskou síť, která mohla být izolována od hlavní sítě.

Vodík byl do sítě přidán bez nutnosti měnit spotřebiče či potrubí. Přípravy před spuštěním zabraly téměř dva roky. Během nich se prováděly kontroly bezpečnosti plynu ve všech budovách, laboratorní testy plynových spotřebičů i výzkum vlivu vodíku na materiály v plynárenské síti. Podle společnosti Northern Gas Networks by spotřebiče mohly fungovat i při zvýšení podílu vodíku na 23 %.

Přimíchávání vodíku do veřejné plynárenské sítě má velký potenciál, jediným problémem zůstává výroba zeleného vodíku a zavedení technologie na národní úrovni. Pokud by takovou směsí byly vytápěny rodinné domy a podniky v celém Spojeném království, ušetřilo by se přibližně 6 milionů tun emisí CO2 ročně. To odpovídá provozu 2,5 milionu automobilů.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles