Solární kolektory pro ohřev vody, tepelná čerpadla a fotovoltaické solární panely pro výrobu elektrické energie patří mezi nejvíce preferované obnovitelné zdroje, nad jejichž využitím uvažují lidé, kteří staví nebo obnovují rodinný dům.
Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura Focus pro Slovenskou klimatickou iniciativu a organizaci Budovy pro budoucnost. Až 35 procent respondentů však v průzkumu uvedlo, že nemá o obnovitelných zdrojích energie (OZE) a možnostech jejich využití v rodinných domech dostatek informací.
„Náš průzkum přinesl dvě zásadní zjištění. První je, že lidé obnovitelné zdroje neodmítají. Jen přibližně 5 procent oslovených vůbec neuvažuje o využití obnovitelných zdrojů při stavbě či rekonstrukci rodinného domu.
Druhé zjištění je, že pokud chceme na Slovensku efektivněji podpořit využívání obnovitelných zdrojů v rámci obnovy rodinných domů musíme zahájit intenzivnější informační a edukační kampaň. Až 35 % dotázaných totiž deklarovalo jako bariéru využití OZE právě nedostatek informací,“ konstatovala koordinátorka Slovenské klimatické iniciativy Kateřina Chajdiaková.
Slovenská klimatická iniciativa a organizace Budovy pro budoucnost vidí právě v této oblasti obrovský prostor pro osvětu. „Obnova rodinných domů z prostředků plánu obnovy je pro Slovensko obrovská příležitost. Díky těmto investicím můžeme nejen prodloužit životnost budov a zvýšit kvalitu života občanů, ale také významně snížit jejich energetickou spotřebu a tím pádem i účty za energie,“ informovala Katarína Nikodemová z organizace Budovy pro budoucnost.
Jak dodala: „To vše jsou významné funkční, finanční i environmentální benefity pro občany, ale i pro stát. Díky našemu průzkumu dnes víme, že chceme-li být úspěšní, musíme se soustředit nejen na administrativní a technické otázky, ale nesmíme zanedbat ani edukační a informační kampaň, která by měla předcházet vyhlášení výzev.“