Úterý, 6 června, 2023
aktualne

Při obnově rodinných domů lidé nejvíce preferují solární kolektory

Solární kolektory pro ohřev vody, tepelná čerpadla a fotovoltaické solární panely pro výrobu elektrické energie patří mezi nejvíce preferované obnovitelné zdroje, nad jejichž využitím uvažují lidé, kteří staví nebo obnovují rodinný dům.
Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura Focus pro Slovenskou klimatickou iniciativu a organizaci Budovy pro budoucnost. Až 35 procent respondentů však v průzkumu uvedlo, že nemá o obnovitelných zdrojích energie (OZE) a možnostech jejich využití v rodinných domech dostatek informací.

„Náš průzkum přinesl dvě zásadní zjištění. První je, že lidé obnovitelné zdroje neodmítají. Jen přibližně 5 procent oslovených vůbec neuvažuje o využití obnovitelných zdrojů při stavbě či rekonstrukci rodinného domu.

Druhé zjištění je, že pokud chceme na Slovensku efektivněji podpořit využívání obnovitelných zdrojů v rámci obnovy rodinných domů musíme zahájit intenzivnější informační a edukační kampaň. Až 35 % dotázaných totiž deklarovalo jako bariéru využití OZE právě nedostatek informací,“ konstatovala koordinátorka Slovenské klimatické iniciativy Kateřina Chajdiaková.

Slovenská klimatická iniciativa a organizace Budovy pro budoucnost vidí právě v této oblasti obrovský prostor pro osvětu. „Obnova rodinných domů z prostředků plánu obnovy je pro Slovensko obrovská příležitost. Díky těmto investicím můžeme nejen prodloužit životnost budov a zvýšit kvalitu života občanů, ale také významně snížit jejich energetickou spotřebu a tím pádem i účty za energie,“ informovala Katarína Nikodemová z organizace Budovy pro budoucnost.

Jak dodala: „To vše jsou významné funkční, finanční i environmentální benefity pro občany, ale i pro stát. Díky našemu průzkumu dnes víme, že chceme-li být úspěšní, musíme se soustředit nejen na administrativní a technické otázky, ale nesmíme zanedbat ani edukační a informační kampaň, která by měla předcházet vyhlášení výzev.“

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles