Úterý, 6 června, 2023
aktualne

Blíží se masivní obnova 30 tisíc rodinných domů

Na obnovu 30 tisíc rodinných domů z prostředků Plánu obnovy a odolnosti se připravují Slovenská agentura životního prostředí (SAŽP) i banky. Zvýraznit efekt obnovy rodinných domů by mohlo efektivní a transparentní nastavení schématu a připravenost bank k financování. Vyplynulo to z online akce, které organizovala platforma Budovy pro budoucnost (BPB) za účasti generálního ředitele SAŽP a zástupců bank.
Na obnovu rodinného domu bude majitel moci získat dotaci ve výši 50 procent z celkových nákladů. Momentálně se uvažuje nad maximální dotací 16 600 eur na dům. Generální ředitel SAŽP Michal Maco informoval, že v roce 2024 má být obnoveno 18 tisíc rodinných domů z prostředků Plánu obnovy a odolnosti.

První výzva by měla být zveřejněna na podzim 2022. Důležité bude, aby majitelé domů měli jak dofinancovat zbývajících 50% nákladů na jejich obnovu. Banky a stavební spořitelny jsou ochotny se SAŽP spolupracovat, aby do léta připravily finanční produkty, které budou moci poskytnout zvýhodněné úvěry na dofinancování zbývající části investice.

„Nastavení podpory by mělo motivovat vlastníky k tomu, aby se rozhodli pro komplexnější a ambicióznější obnovu svého domu. To lze zajistit snadným nastavením požadavků a odstupňováním podpory,“ uvedl analytik platformy BPB Richard Paksi.

Ti, kdo se rozhodnou pro energeticky efektivnější nebo udržitelnější projekt, by podle něj měli být zvýhodněni například vyšší dotací nebo lepšími podmínkami. „Stejný přístup by měly volit banky u zelených úvěrů,“ podotkl.

Správné pořadí kroků při obnově starého domu
V případě splnění cílů z plánu obnovy by podle BPB měla být obnovena přibližně tři procenta rodinných domů na Slovensku. Pro efektivní obnovu dalších rodinných domů bude v ní třeba pokračovat i po roce 2026.

„Potenciál v obnově rodinných domů z hlediska počtu neobnovených stávajících rodinných domů, jakož iz hlediska zájmu ze strany vlastníků lze považovat za velký. Podle loňského průzkumu víme, že čtyři z deseti vlastníků rodinného domu staršího deseti let plánují na svém domě provést nějaký typ obnovy v příštích dvou letech,“ přiblížila ředitelka BPB Katarína Nikodemová. Potenciál projít hloubkovou obnovou podle ní má minimálně 390 tisíc rodinných domů.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles